Upoznajte mentorice za zapošljavanje!
Mentorstvo za zapošljavanje nije samo rješenje za izazove na tržištu rada, niti samo pristupu sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini – ono pokreće pozitivne promjene i kreirainspirativne životne priče. Mentorice za zapošljavanje, nisu samo mentorice – one sukreatorice životnih priča i prilika za nove početke.
Uspjeh pristupa mentorstva za zapošljavanje, ne bi bio moguć bez posvećenog i stručnogtima mentorica, čije znanje i iskustvo osiguravaju uspješnu integraciju osjetljivih grupa uradnu sredinu.
Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentorisanim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovog zadržavanja. Mentorice usmjeravaju, pojednostavljuju proces i služe kao spona između ideje o promjeni i stvarne promjene, potičući razvoj inkluzivnijih radnih mjesta i stvaranje održivih društava s jednakim prilikama za sve.
U proces mentorstva za zapošljavanje uključeno je 7 mentorica i to su: Amina Džaferović, Dajana Bakić, Enisa Mešetović, Naida Kokić, Naida Duvnjak – Šehović, Dženana Pindžo – Mekić i naša Sanda Ljukovac.
Sanda je uspješna HR konsultantica, trenerica i moderatorica u oblastima unapređenja univerzalnih vještina zaposlenika u kompanijama. Kao stručnjakinja za ljudske resurse, svoje mentije želi osposobiti za izgradnju buduće uspješne poslovne karijere. Motivaciju i inspiraciju za mentorstvo za zapošljavanje pronalazi u napretku mentija, ali i u činjenici da je kroz ovaj proces i sama mnogo toga spoznala i naučila.
Uz posvećenost, empatiju i stručnost, mentorice za zapošljavanje pomažu marginaliziranim i teže zapošljivim mladim osobama da prevaziđu izazove, razviju svoje vještine i samopouzdanje, te ostvare značajan napredak u ličnom i profesionalnom razvoju.
Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.